Published On: wt, Lip 12th, 2016

Diagnostyka problemów z tarczycą

Share This
Tags

Schorzenia tarczycy są ostatnio plagą. Coraz więcej ludzi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, cierpi na schorzenia związane ze złym funkcjonowaniem tego gruczołu. Powody takiego lawinowego wręcz wzrostu zachorowalności są różne. Lekarze nie są do końca zgodni. Jako jedne z najbardziej prawdopodobnych przyczyn zalicza się: skażenie środowiska, zła dieta (słabej jakości pokarm naszpikowany chemią), wzrost spożycia produktów odzwierzęcych.

Tarczyca – warto o nią zadbać

leczenie-tarczycy

Niektórzy są zdania, że ludzi wcale nie choruje więcej, tylko znacznie wzrosła wykrywalność (schorzenia, za które odpowiada chora tarczyca, kiedyś mogły być przypisywane innym chorobom). Tarczyca w najprostszej definicji jest to gruczoł dokrewny, który odpowiada za metabolizm oraz gospodarkę fosforowo-wapniową naszego organizmu. Zaburzenia jego pracy mogą się objawiać w najróżniejszy sposób, najczęściej bardzo dokuczliwy. Najczęstszym objawem jest nieuzasadniony problem z utrzymaniem stałej wagi, a odpowiada za to rozregulowany metabolizm, który jest wynikiem nieprawidłowego działania naszej tarczycy.

Można diagnozować problemy z tarczycą za pomocą przeróżnych metod. Podstawowe badanie jest to badanie poziomu hormonu TSH. Badając poziom tego związku, można stwierdzić czy problem z tarczycą istnieje w ogóle, niestety nie można na jego podstawie wysnuwać dalszych wniosków co do natury zaburzenia i czynników je wywołujących. Jednym z badań, które może dać więcej informacji i nakierować lekarza na trafne odpowiedzi, jest badanie USG. Badanie USG tarczycy może być to badanie USG zwykłe, lub badanie USG 3d. Badanie USG tarczycy i badanie USG 3d pozwalają zobaczyć lekarzowi jak w rzeczywistości wygląda tarczyca. Czy nie jest za duża za mała, lub nie ma na niej śladów zmian patologicznych. Badanie USG tarczycy warto wykonać jeśli wyjdzie nam zły wynik badania TSH. Badanie USG 3d jest bardziej zaawansowane. Pokazuje ono lekarzowi nasza tarczycę w obrazie trójwymiarowym co jest bardzo cenne dla oceny. Niezależnie od metody jaką wybierzemy czy będzie to USG tarczycy zwykłe, czy USG 3d warto je wykonać.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone