Published On: sob, Paź 29th, 2016

Depresja powiązana z bólem mięśni

Share This
Tags

Dlaczego lekarze zamiast fibromalagii mają raczej tendencję do diagnozowania u swoich pacjentów depresji? Jak ona może się z tym wiązać? Jak się okazuje – ma wiele wspólnego. Nie chodzi konkretnie o bóle mięśni, ale o inne objawy, które temu towarzyszą. Jak wiemy, w fibromalagii występuje także zmęczenie, zaburzenia koncentracji, obniżony próg wrażliwości na ból czy też zawroty głowy.

Mimo, iż depresja jest klasyfikowana jako jedna z chorób psychicznych, to objawia się ona w dokładnie taki sam sposób. Psychika oddziałuje na ciało – odbiera energię do życia, sprawia, że jesteśmy stale zmęczeni i z niczego nie czerpiemy przyjemności.

Dlaczego fibromalagia, czyli choroba w której głównym objawem są bóle mięśni, objawia się tak samo jak depresja?

W dyskusje włączyli się neurolodzy i psychiatrzy, zbadali swoich pacjentów podczas snu. Wykryli, że kiedy przechodzą oni przez czwartą fazę NREM, to ich sen jest bez przerwy przerywany. Wszystko to z powodu nadmiernej aktywności mózgu. Inaczej mówiąc, chorzy na fibromalagię, dokładnie tak samo jak cierpiący na depresję, maja znaczne problemy z bezsennością. Co więcej, wydzielanie hormonów takich jak melatonina i kortyzol również jest zaburzone. Melatonina jest odpowiedzialna za prawidłowy przebieg rytmów okołodobowych, wpływa na to, jak przebiega u nas sen i czuwanie. Z kolei kortyzol reguluje poziom stresu, a zatem, jeżeli jego produkcja jest zawyżona – sprawia, że mózg nie jest w stanie odpocząć podczas głębszej fazy snu.

Fibromalagia, tak samo jak depresja, wiąże się z o wiele mniejszym poziomem serotoniny.

Dlaczego tak dotkliwe?

Z tego powodu ośrodkowy układ nerwowy pracuje na pełnej parze i sprawia, że wszelakie bodźce bólowe odczuwamy kilka razy dotkliwiej. Właśnie dlatego fibromalagia, czyli bóle mięśni, jest czasem diagnozowana jako po prostu jedna z odmian depresji. W końcu mamy tutaj wszystko, co dla depresji jest diagnostyczne – obniżoną aktywność, zaburzenia snu, uczucie braku powietrza oraz zawroty głowy. Ciężko byłoby znaleźć chorobę równie dobrze wpasowująca się w kryteria.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone