Published On: czw, Gru 19th, 2013

Zapalenie pochwy – jak leczyć?

Dokuczliwe zapalenie pochwy – jak leczyć?

Infekcje organów płciowych to spory problem większości kobiet. Chociaż z pozoru wydają się banalne w rzeczywistości mogą przysporzyć wiele nieprzyjemnych dolegliwości, a nieleczone doprowadzić do problemów z ciążą, a nawet bezpłodności. W takich sytuacjach zawsze jest wymagana wizyta u lekarza specjalisty, jednak zanim zapalenie pochwy zostanie zdiagnozowane i wyleczone specjalistycznymi metodami medycznymi, warto pomyśleć o jakimś wspomaganiu, które przyniesie ulgę. Warto pamiętać, że są to sposoby doraźne, które nie leczą całkowicie dolegliwości, ale łagodzą jej objawy i pomagają przetrwać okres leczenia, dlatego nie powinno się nimi zastępować wizyty w gabinecie.

Objawy stanu zapalnego

Niewiele osób wie, jak się objawia infekcja stref intymnych kobiet. Najczęściej jest to zmiana konsystencji i barwy śluzu, który pojawia się w postaci upławów. Zmiany są standardem, dlatego nie powinno niepokoić jego przekształcanie w okresie owulacji, czy w związku z podnieceniem. Ważne są natomiast sytuacje, kiedy śluz nabiera dziwnego koloru, zielonego, szarawego czy żółtego, który jest nieprawidłowy i zazwyczaj oznacza jakąś zmianę. Ważną cechą wskazującą na zapalenie pochwy jest intensywny zapach, typowy dla zakażenia bakteryjnego i rzęsistkowego. Jeśli pojawi się on podczas korzystania z toalety czy higieny intymnej warto zwrócić na niego uwagę. Warto również pamiętać o tym, że jeśli lekarz stwierdzi wystąpienie jakiegokolwiek zakażenia przebadać powinien się też partner lub partnerzy, z którymi kobieta ma kontakt seksualny.

Domowe wspomaganie leczenia

Kiedy pojawiają się objawy zapalenia pochwy, a przynajmniej pojawi się ich podejrzenie koniecznie trzeba zaplanować leczenie. Zanim jednak dojdzie do wizyty, a lekarz zaordynuje odpowiednie medykamenty można skorzystać z domowych sposobów. Podstawą jest oczywiście utrzymanie odpowiedniej higieny oraz rezygnacja ze wszystkich ulubionych środków myjących o intensywnym zapachu, aromatycznych mydeł, a także z tamponów podczas miesiączki, papieru toaletowego nasączanego aromatami, ważne jest systematyczne zmienianie bielizny i noszenie lekkich, przewiewnych majtek, zamiast obcisłych stringów. Pomocna może też być kąpiel w wodzie z octem oraz nasiadówka w wodzie z sodą stosowane raz lub dwa w tygodniu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

About the Author

Displaying 2 komentarze
Have Your Say
  1. sonia pisze:

    chyba większość z nas przechodziła chociaż raz w życiu infekcję, mnie tez to nie ominęło, na szczęście trafiłam na konkretną farmaceutkę która poleciła mi zastosować invag dopochwowo by uzupełnić florę pochwy w bakterie kwasu mlekowego i rzeczywiście szybko mi pomógł, mówiła też że trzeba go przechowywać w lodówce bo wtedy probiotyki są najskuteczniejsze

  2. Talia pisze:

    Nigdy jeszcze nie miałam, Albothyl powiadasz. Trzeba zakupić. Przezorna zawsze ubezpieczona !

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Wszystkie prawa zastrzeżone